Uvod Technicke informacie Pneumatiky a správne hustenie

Ak sú pneumatiky podhustené, strácajú kontakt k vozovke. Zníži sa ich životnosť, pretože sa zvýši vnútorné opotrebovanie pneumatiky. Okrem toho sa zvýši spotreba paliva. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať tlak pneumatík. Pravidelne znamená každé 3 – 4 týždne.

Nikdy nekontrolujte pneumatiky po dlhej jazde vysoku rýchlosťou, lebo Vaše merania by neboli korektné. Po každej kontrole pevne zašraubujte čiapočku na ventile pneumatiky. Stratené čiapočky nahraďte ihneď novými. Pneumatiky pravidelne kontrolujte, či nie sú poškodené ventily.

Nezabudnite na kontrolu pneumatiky rezervného kolesa, aby ste sa v prípade, keď ho budete potrebovať, vyvarovali nepríjemnému prekvapeniu prázdnej pneumatiky. Spravidla je potrebné nahustiť rezervné koleso cca. o 0,5 baru viac.

Správny tlak pneumatiky je alfa a omega. Dôležité informácie sú napísané v návode na použitie pre Vaše vozidlo. Myslite ale na to, že vzhľadom na špeciálne vybavenie, rýchlosť, ktorou jazdíte a typ pneumatiky sa tento môže zmeniť.

Ako sa konkrétne prejaví nesprávne hustenie pneumatík?

1. Jazdné vlastnosti a bezpečnosť

Len správne nahustená letná pneumatika alebo zimná pneumatika zaisťuje optimálny kontakt celého behúňa s vozovkou. Treba brať ohľad na parametre a rozmery pneumatík.Tlak má tiež vplyv na dĺžku brzdnej dráhy, stabilitu a ovládateľnosť. Nadmerné hustenie má negatívny dopad na tlmiče a taktiež klesá jazdný komfort. Naopak pri podhustených pneumatikách sa zvyšuje riziko defektu a klesá kilometrický výkon pneumatiky (klesá jej životnosť).

spravne nahustenie Na obrázku vidíte aký vplyv má tlak pneumatiky na jej tvar a kontaktnú plochu s vozovkou.

2. Hustenie a životnosť pneumatík

O 20 % prehustená pneumatika znamená pokles životnosti o 10 %, pričom sa opotrebováva hlavne stred behúňa. Ppneumatika, ktorá je naopak o 30 % podhustená, klesá jej životnosť dokonca o 50 % a v tomto prípade prebieha značné opotrebovanie okraja behúňa.

3. Spotreba

S podhustenými pneumatikami rastie spotreba až o 20 % (vplyvom väčšieho valivého odporu). Napríklad pri prevádzke nákladných súprav sa môže jednať o stratu rádovo tisíciek Eur ročne.

Kde hľadať údaje o správnom tlaku?

Výrobca ich uvádza v návode k údržbe vozidla. Môžete ich nájsť aj na vnútornej strane palivovej nádrže (napr. Škoda Octavia) alebo na stlpiku dverí (napr. B-stĺpik vozidla Volvo V40). Meranie tlaku sa robí v zásade na "studených" pneumatikách.

Prajeme vám príjemnú a bezpečnú cestu!

Zdroj Carweb Automagazin

 
iv>